Огляд глосарія за абеткою

Спеціальні | А | Б | В | Г | Ґ | Д | Е | Є | Ж | З | И | І | Ї | Й | К | Л | М | Н | О | П | Р | С | Т | У | Ф | Х | Ц | Ч | Ш | Щ | Ь | Ю | Я | Все

О

Онлайн-журналістика

Інтернет-журналістика: комунікативні маркери: навчально-методичний посібник

[Друкований екземпляр знаходиться у бібліотеці коледжу]

Доценко А., Погребняк І. Інтернет-журналістика: комунікативні маркери: навчально-методичний посібник. Київ: ЦУЛ, 2023. 184 с.

Навчально-методичний посібник призначений для студентів, які навчаються за спеціальністю "Журналістика". Подано загальні відомості про інтернет-журналістику, основні поняття комунікативних маркерів та класифікацій соціально-комунікаційних одиниць. Описано комунікацію в інтернеті загалом, а саме у блогосфері, соціальних мережах та у сфері функціонування аматорських медіа.

Інтернет-медіа

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Захарченко А.П. Інтернет-медіа: інтерактивний навчальний посібник для курсу «Підтримка сайту» для студентів відділення «Видавнича справа та редагування». Тернопіль, «Крок». 2014. 198 с.

Майже всі приклади у цьому підручнику наведено з досвіду українських мережевих ЗМІ – щоб читачі якомога більше дізналися саме про вітчизняний ринок онлайн-медіа, на якому їм випадає працювати.

Інтернет-журналістика. Жанри в інтернеті : навчальний посібник для студентів ІІІ курсу спеціальності: 061 «Журналістика»

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Інтернет-журналістика. Жанри в інтернеті : навчальний посібник для студентів ІІІ курсу спеціальності: 061 «Журналістика» [Електронний ресурс] : навч. посіб. / [уклад. І. Ю. Тонкіх] Електрон. дані. Запоріжжя : ЗНТУ, 2017.

У посібнику висвітлюється теми, що стосуються: сучасних тенденцій розвитку мережевої журналістики, специфічних ознак інтернет-медіа, розвитку громадянської та блогової журналістики, основ підготовки журналістських матеріалів різних жанрів для інтернет-медіа. Посібник призначений для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» спеціальності 061 «Журналістика», які вивчають спецкурс «Інтернет-журналістика. Жанри в інтернеті» (3 курс), а також – для викладачів і молодих вчених, які реалізують навчальну та науково-дослідницьку діяльність у галузі журналістики.

Інтернет-журналістика: робота журналіста і редактора у нових ЗМІ

[Друкований екземпляр знаходиться у бібліотеці коледжу]

Крейг Ричард. Інтернет-журналістика: робота журналіста і редактора у нових ЗМІ: [навч. посіб. для студ вищ. навч. закл.]/ Ричард Крейг ; ред. О. Л. Рудь ; пер. з англ. Андрія Іщенка ; худож. оформ. Д. Л. Виговського К. : Києво-Могилян. акад., 2007. 323 с.

У книжці Ричарда Крейга інтернет-журналістика розглядається як незалежний різновид журналістської роботи поряд із друкованими і ефірними ЗМІ. Автор знайомить студентів з особливостями інтернет-ЗМІ і професійними навичками, необхідними для адекватного використання переваг нових засобів масової інформації. У виданні вміщено численні інтерв'ю автора з працівниками провідних американських інтернет-ЗМІ. Значна увага приділяється базовим правовим питанням та їх особливостям стосовно нових медіа. Видання буде корисним для українських студентів і викладачів журналістських спеціальностей.


Основи бібліографії

Загальна та спеціальна бібліографія: Методичні рекомендації до семінарських занять і самостійної роботи для студентів

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Загальна та спеціальна бібліографія: Методичні рекомендації до семінарських занять і самостійної роботи для студ. спец. 6.030303 «Видавнича справа та редагування». / Уклад. Л. М. Волкотруб, Г.Г. Поберезська, М. І. Женченко. – К.: НТУУ «КПІ», 2014. – 39 с.

Твори друку, створені багато років тому, продовжують слугувати завдяки каталогам і покажчикам. Бібліографічні праці, що відображають надбання народу – книги, журнали та інші друковані і рукописні матеріали – допомагають вивчати культурну спадщину минулого нашої країни. У сучасних умовах бібліографічні праці, створені фахівцями-бібліографами, виконують роль посередників між книгами та читачами. Тому бібліографія – це нерв будь-якої наукової і культурної діяльності.

Загальне бібліографознавство: навч.метод. посібн.

[Друкований екземпляр знаходиться у бібліотеці коледжу]

Шевцова-Водка Г. М. Загальне бібліографознавство: навч.метод. посібн. Вид. 2-ге, випр. Та доповн. К. : Кондор, 2018. 204 с.

Посібник містить навчально-методичні матеріали, які допоможуть студентам спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», спеціалізації «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія» в організації самостійної роботи з курсу: програму курсу, плани семінарських занять зі списками літератури до кожної теми, методичні рекомендації для виконання практичних робіт, поради з написання курсових робіт тощо.


Основи видавничо-поліграфічної справи

Організація видавничої і поліграфічної діяльності

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Організація видавничої і поліграфічної діяльності. Навчально-методичний посібник для здобувачів освітнього ступеня бакалавра спеціальності 186 “Видавництво та поліграфія” усіх форм навчання [Електронний ресурс]/ [упоряд. Т.І. Веретільник, Л.Д. Мисник, Б.В. Мисник, Р.Б. Капітан] ; М-во освіти і науки України, Черкас. держ. технол. ун-т. Черкаси : ЧДТУ, 2020, 157 с.

Навчальне видання допоможе студентам засвоїти всі теми навчальної дисципліни “Організація видавничої і поліграфічної діяльності”. Навчально-методичне видання допоможе студентам засвоїти всі теми дисципліни “Організація видавничої і поліграфічної діяльності”, яка орієнтована на здобуття майбутніми фахівцями поліграфічної галузі теоретичних і практичних основ організації роботи на підприємствах. Оволодіти змістом кожної теми студентам допоможе вивчення літературних джерел, наведених в посібнику. Крім того, в кінці кожного розділу наведені запитання і завдання для самоперевірки. В розрізі деяких тем викладені задачі для розрахунку основних показників ефективності роботи підприємства. Все це сприятиме кращому засвоєнню навчальному матеріалу та перевірці знань. Рекомендовано для студентів спеціальності 186 “Видавництво та поліграфія”.

Технологія набору та верстки

[Друкований екземпляр знаходиться у бібліотеці коледжу]

Василишин Д.В. Технологія набору та верстки/Д.В. Василишин, О.М. Василишин; за ред. О.В. Мельникова. Львів: Українська академія друкарства,2019. 272с.

В навчальному посібнику викладені основні правила набору та верстки текстів, віршів, драматичних творів, математичних та хімічних формул, книжково-журнальних та канцелярських таблиць тощо.


Основи журналістики

 

Навчаємось основ журналістики

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Башманівський В. І. Навчаємось основ журналістики: навч.-метод. посіб. / В. І. Башманівський, С. А. Чорна. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2018. 160 с.

У пропонованому посібнику подано короткий зміст лекційного блоку; плани практичних занять із вступу до журналістського фаху; плани практичних і лабораторних занять із практикуму з комп’ютерного діловодства та стенографії; методичні рекомендації та завдання длясамостійної роботи студентів, що містять поради для підготовки журналістських матеріалів, редакторської правки текстів, орієнтовні питання до екзамену, тематику рефератів, термінологічний словник. Для тих, кого цікавить журналістика.

 

Посібник для безпечної повсякденної роботи медійників

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Земляна І. Робота під PRESSом. Посібник для безпечної повсякденної роботи медійників. ГО «Інститут масової інформації», 2020. 148 с.

У посібнику подаються практичні рекомендації, що стосуються повсякденної роботи журналістів (включно з плануванням роботи й оцінюванням ризиків), налагодження комунікації, репутаційних ризиків, масових акцій, роботи в судах тощо, а також міститься інформація щодо особливостей роботи журналістів у гарячих точках. Детально описано поради стосовно цифрової безпеки журналістів, кібербулінгу та психологічної безпеки. Роз’яснюються юридичні аспекти роботи журналістів.

 

Вступ до журналістики : навч. посіб.

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Кость С. Вступ до журналістики : навч. посіб. Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2022. 512 с.

Навчальний посібник згідно із курсом «Вступ до журналістики» має пропедевтичний характер. Його завдання – ознайомити студентів із професією журналіста, дати знання про сучасну журналістику та її особливості. Розглянуто світову передісторію української журналістики, журналістику як соціальний інститут та її еволюцію, функції та принципи журналістики, журналістику як творчість, правові й морально-етичні аспекти журналістики, журналістські жанри. Окремий розділ присвячено темі «Журналістика і війна», в якому використано сучасний матеріал. Для студентів факультетів журналістики.

 

Порадник юним журналістам

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Василенко Л., Гнатюк О., Саєвич І. Порадник юним журнлістам : навч. посіб. Київ : Youth medialab, 2020. 120 с.

Цей порадник створений для молоді та вчителів, які хочуть навчитися робити якісні журналістські та медіаматеріали. У ньому простими словами викладений досвід практикуючих професійних журналістів та медійників зі зрозумілими прикладами та завданнями, які неодмінно допоможуть тим, хто хоче обрати професію журналіста. Кожен розділ містить практичні завдання , щоб на практиці вдосконалювати навички. Усі розділи можна розподіляти на заняття (уроки або пари) та використовувати в   навчальному процесі.

Робота під PRESSом. Посібник для безпечної повсякденної роботи медійників.

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Земляна І. Робота під PRESSом. Посібник для безпечної повсякденної роботи медійників. ГО «Інститут масової інформації», 2020, 148 с.

У посібнику подаються практичні рекомендації, що стосуються повсякденної роботи журналістів (включно з плануванням роботи й оцінюванням ризиків), налагодження комунікації, репутаційних ризиків, масових акцій, роботи в судах тощо, а також міститься інформація щодо особливостей роботи журналістів у гарячих точках. Детально описано поради стосовно цифрової безпеки журналістів, кібербулінгу та психологічної безпеки. Роз’яснюються юридичні аспекти роботи журналістів.

Журналістська освіта і наука : підручник

[Друкований екземпляр знаходиться у бібліотеці коледжу]

Михайлин І. Л. Журналістська освіта і наука : підручник / І.Л. Михайлин. Суми : Університетська книга, 2024. 336 с..

Підручник висвітлює такі теми, як роль університету в розвитку журналістики та журналістської освіти; викладач журналістики як педагогічна особистість; історія журналістської освіти та її найважливіші уроки; університет, його завдання і функції; модель навчання й виховання журналіста у вищій школі. Охарактеризовано структуру журналістикознавства як системи; оглянуто наукову українську періодику з журналістики, розкрито методологічні особливості історії журналістики як галузі наукового знання та методики наукової праці в галузі історії журналістики. Подана вибрана історіографія новітніх праць з журналістикознавства. Теорія і методика викладання журналістики у вищій школі репрезентовані розглядом методичної організації діяльності творчих майстерень та навчально-виробничих практик, а також викладом методики науково-дослідної роботи студента з журналістики..


Основи макетування, верстки і монтажу

Макетування і верстка: Adobe InDesign CC: комп'ютерний практикум

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Головко, О. А. Макетування і верстка: Adobe InDesign CC: комп'ютерний практикум [Електронний ресурс] : навчальний посібник для студентів спеціальності 061 «Журналістика», спеціалізації «Видавнича справа та редагування», «Реклама та зв’язки з громадськістю» / О. А. Головко ; КПІ ім. Ігоря Сікорського. 2-е вид, перероб. і доп. Електронні текстові данні (1 файл: 14,65 Мбайт).Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2020. 97 с.

Комп'ютерний практикум призначений для використання у навчальному процесі при вивченні курсу «Макетування і верстка». Видання містить збірку практичних завдань по роботі з текстом та графікою у текстовому редакторі Adobe InDesign CC, які розроблені для набуття та засвоєння студентами таких умінь і навичок, як створювати макети та здійснювати верстання різних видів та різних типів складності друкованої продукції (газет, журналів, брошур, листівок тощо). У навчальному посібнику подаються практичні завдання до виконання комп'ютерних практикумів, завдання для самостійної роботи, контрольні питання до теми. Для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 061 «Журналістика», а також усіх, хто цікавиться роботою у текстовому редакторі Adobe InDesign CC.


Основи операторської майстерності та відеомонтажу

Технологічні та творчі основи операторської майстерності

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Уклад. М. Г. Едель, керівник дитячо-юнацької телестудії «Грані» Технологічні та творчі основи операторської майстерності. Запоріжжя: Комунальний заклад «Запорізький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані» Запорізької обласної ради, 2020. 69 с.

Основи операторської творчості. Теоретичні та історичні аспекти

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Аліфанов О.А., Десятник Г.О. Основи операторської творчості. Теоретичні та історичні аспекти : тексти лекцій. Київ : КНУ, 2016. 126 с.

Моделювання та обробка відеобзображень

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Лавер В.О. Моделювання та обробка відеозображень: навч.-метод. посіб. / В.О. Лавер.  Ужгород : ПП «АУТДОР - ШАРК», 2021. 51 с. 

Мистецтво телевізійного репортажу

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Лiсневська А. Мистецтво телевізійного репортажу. Держ. закл. „Луган. нац. ун-т імені Тараса Шевченка.  Луганськ : Вид-во ДЗ „ЛНУ імені Тараса Шевченка‖, 2013. 190 с.

Містить розділи "Режисерські та операторські аспекти підготовки телерепортажів", "Особливості відеовиробництва телерепортажу".

Кіно і телебачення. Арт-терапія душі, зачарованої екраном. Вступ до екранної метаантропології.

[Друкований екземпляр знаходиться у бібліотеці коледжу]

Світла В. Кіно і телебачення. Арт-терапія душі, зачарованої екраном. Вступ до екранної метаантропології. К. : КНТ, 2021. 358 с.

Кіно і телебачення мають велику сугестивну властивість і, в прямому сенсі, «зачаровують» глядача поліфонічністю засобів зображувальної та звукової виразності. Адже кожен кінофільм чи теле-проект являє собою окремий світ, що демонструє на екрані людське життя у концентрованому вигляді. Кіно і телебачення не лише примушують плакати або сміятися, спостерігаючи за життєвими ситуаціями героїв, а й закликають до близького співпереживання людській долі. На основі філософської школи метаантропології авторка розробляє оригінальний підхід екранної метаантропології, і розглядає кіно і телебачення в буденних, граничних і метаграничних – позамежних проявах. В результаті маємо «попкорнове» кіно і телебачення, кіно «самовираження» і «неформатне» телебачення, а також філософське кіно і телебачення. Отже, екранні мистецтва можуть як принижувати людину, укорінюючи її у буденності, так і актуалізувати її душевне та духовне пробудження. У найвищих своїх проявах кіно і телебачення стають дивовижною арт-терапією, здатною впливати на долю. Для студентів, аспірантів, викладачів, вчених, – всіх тих, хто цікавиться проблемами впливу мистецтва на розвиток особистості людини.


Основи редакторської та журналістської майстерності

Медіакомпас: путівник професійного журналіста

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Голуб О. П. Медіакомпас: путівник професійного журналіста. Практичний посібник / Інститут масової інформації. Київ: ТОВ “Софія-А”, 2016. 184 с

Журналістика — одна з тих професій, якій потрібно вчитися все життя. Світ змінюється і нам потрібно пристосовуватись до нових викликів. Ще років десять тому для нас було зовсім непотрібним вміння верифікувати інформацію з соціальних мереж. Сьогодні соцмережі настільки інтегрувались в наше життя, що це мають бути базові навички для будь-якого журналіста, який не хоче поширювати фейки і недостовірну інформацію. Ще кілька років тому абсолютна більшість українських журналістів ніколи не думали, що прийдеться вчитись одягати бронежилет. А зараз нам критично знати, як висвітлювати збройні конфлікти. Адже навіть якщо ви не їздите безпосередньо на фронт — новини про ситуацію на окупованих територіях і «сірій» зоні, про вимушених переселенців і сім’ї військових і т.д. виникають постійно і зачіпають майже кожного журналіста. Професійна дискусія навколо дотримання журналістських стандартів і розміщення джинси (прихованої політичної чи комерційної реклами) триває вже довго, але крутиться лише в колі особливо стурбованих долею професії журналістів і медіа-експертів. Ми сподіваємося, що даний посібник дозволить залучити до цієї дискусії ширші кола журналістської спільноти. Ми віримо у високі ідеали і честь професії журналіста. Ми віримо, що постійне навчання і обговорення існуючих проблем української журналістики — правильний шлях для її розвитку. Впевнені, що цей посібник буде корисним як для журналістів-початківців, студентів, так і для вже практикуючих медійників, які хочуть освіжити власні знання зі стандартів та інших особливостей професійної діяльності.

Журналістська майстерність

[Електронний ресурс, що знаходиться у вільному доступі]

Лизанчук В. Журналістська майстерність : підручник / Василь Лизанчук. Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2011. 376 с.

Ефективність функціонування засобів масової комунікації в житті українського суспільства залежить від журналістських професійних якостей – мовного, світоглядно-інтелектуального, морально-духовного, національногромадянського рівня їхньої підготовки. У цьому підручнику системно, всебічно осмислено і викладено концептуальні засади теоретичного і практичного опанування журналістським фахом, розкрито методику творчої співпраці викладача і студента під час навчання, набуття студентами складових журналістської майстерності. Цей підручник – один із перших в Україні, в основу якого покладено студентські журналістські матеріали інформаційних, аналітичних і художньо-публіцистичних жанрів. Для студентів-журналістів вищих навчальних закладів і журналістів практиків.

Основи редагування

[Друкований екземпляр знаходиться у бібліотеці коледжу]

Основи редагування: у 2-х ки. / З. В. Партико. - 2-гe вид., переробл. і допов. - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2017.-Кн.1 :підручник.-332с

Описано сутність редагування, методологічні засади теорії редагування, методи редагування. Розглянуто загальні норми редагування (інформаційні, соціальні, композиційні, рубрикаційні, логічні, лінгвістичні, психолінгвістичні, видавничі). Викладено галузеві норми редагування газетно-журнальних видань, радіопрограм, телепрограм та інтернет-видань й особливості редагування на різних етапах підготовки видань і радіо- й телепередач. Описано методи творчого редагування. Призначений для студентів вищих навчальних закладів, а також тих, хто опановує редагування самостійно.

Основи журналістики. Підручник. 5-те вид. перероб. та доп.

[Друкований екземпляр знаходиться у бібліотеці коледжу]

Михайлин І. Л. Основи журналістики. Підручник. 5-те вид. перероб. та доп. К.: Центр учбової літератури, 2018,496 с.

У підручнику викладено один з основних навчальних курсів у системі підготовки майбутнього спеціаліста – «Основи журналiстики». Тут подані найважливіші теоретичні теми, передбачені програмою Міністерства освіти України, як-от: журналiстика як галузь масово інформаційної діяльності, функції журналiстики, журналiстика як галузь суспільно-політичної діяльності, соціальна позиція журналіста, журналiстика як система засобів масової інформації, свобода преси і журналістської діяльності та ін. Посібник розрахований на студентів спеціальності «Журналiстика» та молодих працівників засобів масової інформації, що роблять перші кроки на шляху до оволодіння професією, але не мають базової освіти.